نقد و بررسی هیوندای النترا ۲۰۱۸

هیوندای النترا ۲۰۱۸ ؛ کوچک، کم مصرف، با قیمت مناسب
هیوندای النترا (Hyundai Elantra) نمونه‌ایست در کلاس بدنه خودروهای کوچک شهری (City Compact) که در دو گونه سدان و هاچ بک تولید می‌گردد. در این نوشته به بررسی مدل سال ۲۰۱۸ این اتومبیل نسبتا موفق خواهیم پرداخت.

 

هیوندای النترا اولین بار در سال ۱۹۹۰ میلادی راهی بازارهای جهانی شد و در ابتدا از یک موتور ۴ سیلندر خطی ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپه ساخت شرکت میتسوبیشی (Mitsubishi) ژاپن نیرو می‌گرفت. این خودرو تاکنون ۵ نسل را پشت سر گذاشته و از سال ۲۰۱۵ نسل ششم آن در خط تولید هیوندای قرار دارد. این خودروی کوچک شهری در هر نسل شاهد پیشرفت جدیدی در طراحی و امکانات مورد استفاده بوده و در مکانی مابین هیوندای اکسنت (Accent) وهیوندای سوناتا (Sonata) قرار می‌گیرد.

نقد و بررسی هیوندای النترا ۲۰۱۸

هیوندای النترا ۲۰۱۸ متعلق به نسل ششم این خودروی کوچک بوده که از سال ۲۰۱۵ میلادی در بازارهای جهانی حضور دارد. ظاهر زیبا و جذاب، فهرست بلند بالایی از امکانات سفارشی،‌ پیشرانه‌های مختلف با مصرف سوخت پایین و قیمت مناسب، این خودرو را به یکی از مدعیان خودروهای ارزان‌ قیمت شهری تبدیل نموده‌ است.

این خودرو برای سال ۲۰۱۸ در دو گونه سدان (Sedan) و هاچ بک (Hatchback) تولید شده که نمونه هاچ بک آن به عنوان بزرگترین خودروی این کلاس هیوندای شناخته می‌شود. مدل‌های موجود برای این خودرو شامل دو مدل سدان استاندارد و هاچ بک GT بوده که هر کدام در دو رده استاندارد و Sport طبقه بندی و به فروش می‌رسند.

تغییرات جدید برای سال ۲۰۱۸

هیوندای النترا ۲۰۱۸ برای سال جدید با تغییراتی اندک و جزئی در تیپ‌ها و امکانات استاندارد و پایه راهی بازار شده اما گونه هاچ بک آن با نام النترا GT برای اولین بار به جمع تولیدات هیوندای پیوسته است. با وجود نکات منفی متعدد، توانایی‌ها و امکانات موجود در این خودرو در حدی بوده که بتواند به رقیبی جدی برای نمونه‌های کوچک و ارزان‌قیمت استاندارد موجود در بازار تبدیل گردد.

نقد و بررسی هیوندای النترا ۲۰۱۸

نقاط قوت

 • طراحی زیبای بدنه
 • قابلیت سفارش با موتور کوچک ولی قدرتمند ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری توربو
 • مصرف سوخت مناسب در تمامی پیشرانه‌های موجود
 • امکانات متعدد و مدرن سفارشی
 • قیمت پایین

نقاط ضعف

 • هندلیگ پایین‌تر از حد متوسط
 • استفاده از مواد اولیه با کیفیت نامناسب در داخل کابین
 • صندلی‌های عقبی کوچک و فضای محدود
 • عدم وجود امکانات مدرن کمکی رانندگی در تیپ‌های پایه
 • ضریب نفوذ بالای صدا به داخل کابین نسبت به رقبا
 • طراحی خارجی و بدنه

 

هیوندای النترا ۲۰۱۸ در مدل سدان طولی در حدود ۴.۵۶۹ میلی‌متر، پهنایی در حدود ۱.۸۰۰ میلی‌متر، ارتفاعی در حدود ۱.۴۳۵ میلی‌متر و فاصله دو محور عقب و جلویی در حدود ۲.۷۰۰ میلی‌متر دارد. گونه هاچ بک اندکی جمع و جورتر بوده و طولی برابر با ۴.۴۳۰ میلی‌متر، پهنایی در حدود ۱.۷۹۶ میلی‌متر، ارتفاعی در حدود ۱.۴۶۶ میلی‌متر و فاصله دو محور عقب و جلویی در حدود ۲.۶۴۹ میلی‌متر دارد. برای درک بهتر می‌توان هیوندای النترا سدان را با نمونه‌هایی مانند هوندا سیویک (Honda Civic) با طولی در حدود ۴.۶۳۰ میلی‌متر، تویوتا پریوس (Toyota Prius) با طولی در حدود ۴.۵۴۰ میلی‌متر و یا مزدا ۳ با طولی در حدود ۴.۴۷۰ میلی‌متر، رنو مگان با طولی در حدود ۴.۶۳۲ میلی‌متر و یا تویوتا کرولا با طولی در حدود ۴.۶۵۱ میلی‌متر مقایسه نمود.

نقد و بررسی هیوندای النترا ۲۰۱۸

هرچند ابعاد این خودرو نسبت به رقبای اصلی اندکی کوچک‌تر بوده؛ ولی این مساله موجب بالا رفتن قابلیت مانور در مسیرهای تنگ شده و شعاع چرخش را کاهش می‌دهد. تیپ‌های پایه با توجه به رینگ‌های کوچک‌تر، ظاهری ساده‌تر داشته ولی مدل‌ها مجهزتر و گران‌قیمت‌تر با توجه به استفاده از تزئینات و تایرهای بزرگ‌تر، از ظاهری مجلل‌تر و اسپرت‌تر سود می‌برد.

در مجموع طراحی این خودرو زیبا و جذاب بوده و هیوندای با استفاده از خطوط منحنی در بخش‌های مختلف مانند سپرها و گلگیرهای جلویی و عقبی سعی در هرچه بیشتر اسپرت نشان دادن نمای آن داشته است.

طراحی داخلی و کابین

هرچند طراحی داخلی هیوندای النترا با استفاده از داشبورد تخت، فرمان سه شاخه اسپرت، جاگذاری مناسب و تنوع رنگی نمایی زیبا به خود گرفته، اما استفاده از مواد اولیه با کیفیت پایین‌تر از سطح متوسط و پلاستیک سخت، موجب بروز صدا‌های اضافی در داخل اتاق پس از مدتی رانندگی شده که البته با توجه به قیمت پایین در بازارهای حهانی، این مساله امری طبیعی و اجتناب ناپذیر به حساب می‌آید.

فضای موجود برای سر سرنشینان در بخش جلویی کافی بوده و و مکان قرار گیری پاها نیز وضعیتی مشابه دارد. اما این وضعیت در صندلی‌های ردیف دوم بسیار محدود تر بوده که از این لحاظ هیوندای النترا ۲۰۱۸ در زمره خودروهای تنگ موجود در بازار قرار می‌گیرد. فضای موجود برای صندوق عقب و محفظه بار نیز در حدود ۴۰۸ لیتر در گونه سدان است. در مدل هاچ بک هیوندای النترا GT نیز این فضای بیشتر و در حدود ۷۰۵ لیتر بوده که در صورت خواباندن صندلی‌های عقبی تا رقمی در حدود ۱.۵۶۰ افزایش پیدا خواهد کرد.

نقد و بررسی هیوندای النترا ۲۰۱۸

صدای ورودی به کابین و دید به محیط اطراف

با توجه به عایق بندی نسبتا نامناسب، صدای ورودی به داخل کابین هیوندای النترا ۲۰۱۸ بالا بوده که این خودرو در در پایین‌ترین جایگاه‌ها نسبت به رقبا قرار می دهد. ارتفاع صندلی ها نیز پایین تر از سایر حریفان بوده ولی نسبت به رقبا، دیدی مشابه برای مسیر پیش رو در اختیار راننده قرار می دهد. اما با زاویه دیدی در حدود ۱۲۵ درجه در بخش عقبی، راننده تسلط کاملی بر مسیر پشتی خود خواهد داشت.

در مجموع امکانات و طراحی موجود در کابین در سطح قابل قبولی بوده و هیوندای النترا ۲۰۱۸ با کسب امتیازاتی مناسب، مکانی در میانه های جدول خودروهای سدان سایز کوچک را به خود اختصاص می دهد.

موتور و پیشرانه هیوندای النترا ۲۰۱۸

برای هیوندای النترا ۲۰۱۸ چهار پیشرانه متفاوت در نظر گرفته شده است که عملکردی بسیار متفاوت را از خود به نمایش می‌گذارند. این موتورها عبارتند از:

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری پایه
موتور ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری توربو اکو
موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری توربو اسپرت
موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری (هاچ بک)
موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری پایه
این پیشرانه، نمونه استاندارد و پایه هیوندای النترا ۲۰۱۸ گونه سدان است که شامل یک موتور ۴ سیلندر خطی DOHC با ۱۶ سوپاپ می‌گردد. این پیشرانه با حجم دقیق ۱.۹۹۹ سی سی و پاشش چند نقطه ای سوخت (MPI) توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۴۷ اسب بخار در دور موتور ۶.۲۰۰ دور در دقیقه را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز برابر با ۱۳۲ پاوند بر فوت (معادل ۱۷۹ نیوتون متر) در بازه دور موتور ۴.۷۰۰ RPM است. نیروی تولیدی نیز توسط ۶ سرعته دستی یا اتوماتیک با قابلیت انتخاب مدل رانندگی به چرخ های جلویی (FWD) منتقل می گردد.

با استفاده از این پیشرانه که تنها در گونه های سدان قابل استفاده است، هیوندل النترا مدل سال ۲۰۱۸ به زمانی در حدود ۸.۵ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر نیاز داشته و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۱۲۲ مایل در ساعت (معادل ۱۹۶ کیلومتر در ساعت) را دارد. البته در صورت استفاده از گیربکس ۶ سرعته دستی عملکرد این خودرو اندکی بهبود خواهد یافت ولی در مجموع کندترین عملکرد ممکن را در بین پیشرانه‌های موجود برای این خودرو را از خود به نمایش خواهد گذاشت.

نقد و بررسی هیوندای النترا ۲۰۱۸

مصرف سوخت

مصرف سوخت هیوندای النترا ۲۰۱۸ با استفاده از پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری قابل قبول بوده و این سدان کوچک توانایی پیمودن مسافتی در حدود ۲۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین را با استفاده از جعبه دنده دستی دارد.

در صورت استفاده از جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک عملکرد هیوندای النترا ۲۰۱۸ بهتر بوده و توانایی پیمودن مسافتی در حدود حدود ۲۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۳۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین را خواهد داشت.

همچنین ببینید

بررسی خودرو اسپورتیج ۲۰۱۸

خودرو اسپورتیج ۲۰۱۸ دارای آپشن‌های متنوع با بهترین و بروزترین امکانات موجود برای یک کراس‌اور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *