بررسی کاربرد گارد و رکاب در اسپرت و تیونینگ خودرو

یکی از لوازم جانبی ماشین گارد و رکاب است. گارد و رکاب اکثرا بر روی اتومبیل ها شاسی بلند نصب می شوند. با استفاده از گارد و رکاب می توان ایمنی خودرو و سرنشینان آن را تا حد زیادی تأمین کرد. در مطلب پیش رو سعی بر آن داریم شما را با انواع گارد و رکاب و خودروهای که از آن استفاده می کنند بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا از مزایای استفاده از گارد و رکاب در ماشین های سواری بیشتر آشنا شوید.

گارد چیست؟

برخی از افراد از گارد برای حالت تهاجمی خودرو خود است فاده می کنند، عده ای دیگر از این وسیله به منظور جنبه تزئیناتی بهره می برند. شاید برخی از افراد بر این اعتقاد باشند که گارد از آسیب دیدگی خودرو در تصادفات جلوگیری می کند. از همین رو در ماشین های مسابقه ای آفرود از این قطعه بسیار استفاده می شود.

بررسی کاربرد گارد و رکاب در اسپرت و تیونینگ خودرو

انواع گارد

گارد در سه نوع برای جلو، عقب و کنارهای خودرو طراحی و ساخته شده است. گارد جلو و عقب به مراتب بیشتر از گارد کنارها مورد استفاده قرار می گیرد. گارد جلو مانع از بروز حادثه در تصادفات و ناهمواری های جاده بر روی قطعات جلویی خودرو می شود. همچنین گارد عقب از منحرف شدن خودرو در هنگام ضربه از پشت جلوگیری می کند.
گارد بر روی چه خودروهای بیشتر استفاده می شود

بدون تردید ماشین های شاسی در اولویت این مهم قرار دارند. به طور حتم خودروهای دو دیفرنسیالی که در شهر تردد می کنند نمونه ای از این استفاده کنندگان به شمار می روند. اغلب گاردها در جلو، عقب و کنارهای خودرو نصب می شوند. شاید تصورتان بر این باشد که این گاردها بیشتر جنبه تزئینی دارند، خیر از گارد به منظور کم شدن آسیب جلو بندی خودرو استفاده می شود. اتومبیل های مسابقه ای، آفرودها، ماشین های اسپرت و گاها خودروهای پلیس نمونه های از این استفاده کنندگان به شمار می آیند. این خودرو ها در صورتی که در حالت تهاجمی قرار بگیرند آسیب کمتری می بینند .

بررسی کاربرد گارد و رکاب در اسپرت و تیونینگ خودرو

مزایای استفاده از گارد

اتومبیل های دو دیفرنسیال بیشتر از خودروهای سواری در مکان های صعب العبور در حرکت هستند. از همین رو ناهمواری های جاده باعث بروز مشکلاتی در جلو بندی ماشین می شود. گارد بسته شده به این منظور استفاده می شود که خسارت وارده را به حداقل برساند. گارد در حقیقت وظیفه محافظت و نگهداری از چراغ‌ها، رادیاتور، کارتل روغن، باک بنزین و دیگر قطعات مربوط به جلوبندی خودرو را دارد.

شرایط استفاده از گارد

از لوازم جانبی عموماً به منظور بالا بردن راندمان کاری خودرو استفاده می شود از همین رو باید گاردی متناسب با خودرو استفاده شود. به عنوان مثال گاردهای سنگین از سرعت خودرو کم می کند و قدرت ماشین را پایین میروند و بعضا ممکن است باعث آسیب رسدن به آن شوند. به همین دلیل توصیه می شود در هنگام خرید گارد به مشخصات ظاهری خودرو توجه لازم مبذول شود.

بررسی کاربرد گارد و رکاب در اسپرت و تیونینگ خودرو

موارد استفاده از گارد

در خودروهای شاسی توصیه می شود گاردی متناسب با خودرو انتخاب شود، زیرا اگر گاردی قوی تر از شاسی استفاده شود کوچک‌ترین آسیبی به شاسی خسارت وارد می کند. از همین رو وصل نکردن آن به صرفه تر از وصل کردن آن است. ترجیحاً از گاردی استفاده شود که نیاز به سوراخ کردن زیاد از حد شاسی نداشته باشد، زیرا این امر سبب می شود در صورت عدم نیاز چهره اتومبیل چهره زیبایی مثل گذشته جلوه نکند. 

فاصله گارد و جلو بندی به درستی رعایت شود تا در هنگام تصادف از ضربه دیدن قطعات به دلیل وجود گارد جلوگیری شود.
وزن گارد متناسب با خودرو انتخاب شود زیرا در مسیرهای ناهموار به شاسی و فنرهای خودرو در صورت سنگین بودن آسیب وارد می کند.
میله های گارد باید به گونه ای طراحی و نصب شده باشد که مانع از تابش نور چراغ های جلو و عقب خودرو نشوند. همچنین جریان هوا به خوبی به داخل رادیاتور صورت بگیرد.
گاردهای که با روکش پلاستیکی ساخته شده اند به مراتب بسیار از گاردهای بدون ضربه گیر مفید تر هستند.
اگر به منظور هل دادن خودرو جلوی از گارد استفاده می شود توصیه می شود از گاردی استفاده شود که میله های عمودی در آن ها تعبیه شده است.

بررسی کاربرد گارد و رکاب در اسپرت و تیونینگ خودرو

رکاب چیست ؟

حال که با گارد آشنا شدید خالی از لطف نیست که بدانید رکاب نیز به منظور آسیب دیدگی کمتر به خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. از رکاب اکثراً در خودروهای شاسی بلند استفاده می شود. در هنگام سوار و پیاده شدن به داخل اتومبیل رکاب از آسیب دیدگی به ماشین جلوگیری می کند. با نصب رکاب به راحتی می توان پا را روی آن قرار داد و از ضربه دیدن بیشتر از حد خودرو جلوگیری کرد. یکی دیگر از مزایای استفاده از رکاب این است که خودروهای کناری تا حدی می توانند به اتومبیل شما نزدیک شوند. رکاب این فاصله را حفظ می کند و از آسیب دیدن به خودرو شما جلوگیری می کند. جنس رکاب ها عموما از استیل و فلز است. در هنگام نصب رکاب باید دقت داشت که مانع باز و بسته شدن در خودرو نشود.

بررسی کاربرد گارد و رکاب در اسپرت و تیونینگ خودرو

چگونه می توان گارد و رکاب را نصب کرد

نیازی نیست برای نصب گارد و رکاب به متخصص خاصی مراجعه کرد. کافی است قدری فنی باشید و گارد و رکاب مناسب با خودرو را انتخاب کنید. سپس با دلر و ایجاد چندین سوراخ بر روی قسمت های مد نظر رکاب را نصب کرد. ترجیحاً از گارد و رکابی استفاده شودکه نیاز کمتری به سوراخ شدن داشته باشد تا درصورت عدم نیاز آسیب زیادی به خودرو شما وارد نشود.

همچنین ببینید

 علت لاستیک سایی در خودرو ها

لاستیک سایی در خودرو كه بیشتر در خودرو های مدل پائين ديده مي شود ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *